Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po - Pá 8 - 17, So 8 - 12
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 • Štítky blogu
Novinky
14.04.2021
ZÍSKEJTE SLEVU
Sleva 5 % pro registrované zákazníky. Je to jednoduché, stačí se před prvním nákupem zaregistrovat.Registrace vám přinese řadu výhod, které... číst celé
16.03.2021
AKVARISTIKA
Najdete u nás velký výběr akvarijních rybiček, rostlin a řasokoulí. Dále máme řasožravé šneky a veškeré vybavení pro akvaristiku,včetně krmiva. číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
AXOLOTL MEXICKÝ
27.02.2022 Pro akvaristy
AXOLOTL MEXICKÝ
Axolotl mexický česky také zvaný vodní dráček nebo tygří mlok číst celé
DOČASNÁ PÉČE, BERŇÁCI V NOUZI
03.01.2022
DOČASNÁ PÉČE, BERŇÁCI V NOUZI
Protože nevlastníme žádný útulek ani depozitum, tak zvířata umisťujeme u našich členů nebo u dobrovolníků v tzv. dočasných domovech. číst celé
PROČ JE FILTRACE AKVÁRIA NEZBYTNÁ?
14.12.2021 Pro akvaristy
PROČ JE FILTRACE AKVÁRIA NEZBYTNÁ?
Akvarijní filtrace není vysavač na rybí výkaly, ale slouží k tomu, aby z akvária odbourávala toxické látky, které způsobují řasu a ohrožují živočichy ... číst celé
Zobrazit všechny články
Poštovné zdarma
 
Při nákupu nad 1500kč získáváte poštovné zdarma.
 

 

 1. Úvod
 2. Blog
 3. Pro akvaristy
 4. ŘASY V AKVÁRIU
23.11.2021
Pro akvaristy

ŘASY V AKVÁRIU

Aby se řasy v akváriu nemnožily ani v budoucnosti, je třeba pátrat po příčině jejich růstu, nikoliv jen ošetřovat následky.

Nejčastější řasy v akváriích

 • Černé štětičkové řasy (ruduchy) – jsou podobné štětce, porůstají okraje rostlin, kořeny, filtrační systém. Jedná se o velmi vytrvalou řasu označovanou za postrach akvaristů. Příčiny růstu se v internetových zdrojích různí. Mezi často uváděné faktory patří nedostatek CO2 v nádrži nebo jeho kolísavé množství, zanedbání čistoty v akváriu a příliš silný filtrační mechanismus. Boj s ruduchami bývá zdlouhavý. Je třeba eliminovat všechny výše uvedené rizikové faktory, včetně omezení nadměrného vzduchování a odstranění všech porostlých dřev (nebo jejich vyvaření). Z ryb pomáhá řasu likvidovat parmička siamská (Crossocheilus siamensis).
 • Hnědé řasy – ulpívají na skle, substrátu, dekoracích a kořenech rostlin, kde tvoří tenké hnědé povlaky. Příčinou jejich růstu bývá nedostatečné osvětlení akvária. Většinou je stačí setřít a více svítit. Likvidovat je pomáhají krunýřovci rodu Ancistrus a plži.
 • Zelené řasy – patří mezi ně řasa vytvářející tenké zelené chloupky na rostlinách (Oedogonium), slizovité zelené až nahnědlé vlákno měkké na dotek (Rhizoclonium), dlouhé zelené vlákno (Spirogyra), řasa připomínající jelení paroží vyrůstající z listů rostlin (Staghorn), zelená prachová řasa nebo zelená řasa tvořící tečkovité skvrny na listech. A samozřejmě mnohé další. V boji proti těmto druhům řas pomáhá úprava CO2 ve vodě a redukce doby osvětlení.

 

     

CLADOPHORA

Je to rozvětvená nitkovitá řasa. Často bývá zaměňována s vláknitou řasou, Cladrophora však má hrubší strukturu. Řasa Cladrophora roste na dekoracích, kořenech, kamenech, rostlinách a to výhradně na dobře osvětlených místech.

Příčina vzniku: Hodně osvětlená nádrž, málo živin a nedostatek CO2. Často také bývá do akvária zavlečena s rostlinami.

Jak ji odstranit: Bývá jednoduše odstranitelná a způsobů, jak ji odstranit je více.

 • Mechanické odstranění: pokud se vyskytuje na kamenech a dekoracích, můžete ji ručně vyjmout. Pokud je propletená do mechu nebo rostlin, lze ji namotat na špejli,nebo vyčesat kartáčem. A to opakovat do doby než přestane růst. 
 • Chemické odstranění: pokud chcete jít rychlou a efektivní cestou můžete zvolit chemii v boji proti řasám. Účinnými pomocníky jsou např. CO2 VITAL, ALGAE DESTRUCT, ŘASOBIJEC
 • Krevety: další možnosti redukce řasy Cladrophora je pořízení většího množství krevet, které tyto řasy požírají. 

Důležité však je odstranit příčinu. Používejte kvalitní hnojiva, CO2 a upravte dobu a intenzitu osvětlení.  

 

     

ŠTĚTIČKOVÁ ŘASA (RUDUCHA)

Černá štětičková řasa, nazývaná také Ruducha nebo anglicky BBA (Black Brush Algae) se nejčastěji vyskytuje na listech rostlin, jako jsou Kryptokoryny, Anubiasy, Echinodory a dalších pomalu rostoucích rostlin. Také však na kořenech, kamenech, na skle i na akvarijní technice.

Jedná se o obtížně odstranitelnou řasu. Pokud s ní nezačnete bojovat v rané fázi výskytu, tak hrozí, že se rozroste v takové míře, že již nebude možné se jí zbavit. 

Příčina vzniku:  k výskytu Ruduchy v akváriích přispívá několik různých faktorů. Roste v hodně osvětlených akváriích s nízkou hladinou CO2, ale také naopak v nedostatečně osvětlených akváriích s nestabilní hladinou CO2. K těmto příčinám můžeme přidat také slabé proudění vody v akváriu. Při nedostatečném proudění vody, se CO2 nedostává k rostlinám a nemůže správně fungovat fotosyntéza.

Způsob odstranění: nejprve je potřeba odstranit co nejvíce štětičkové řasy ručně. Čím méně ji v akváriu zůstane, tím účinnější bude její chemická likvidace. Ručně půjde tato řasa odstranit dobře z kořenů, kamenů a dalšího vybavení akvária
.
Problematické je však odstranění z listů rostlin. Z těch š
tětičková řasa sundat dolů nejde nebo se to podaří, ale i s části listu. Nejlepší volbou je odstřihnout postižený list celý. Obavy z toho mít nemusíte. Zastřihování stimuluje rostlinu k lepšímu růstu a ostříhané listy vyrostou znovu.

Když máme štětičkovou řasu odstraněnou jak jen to jde, tak začněte přidávat tekutý uhlík. Je to ten nejjednodušší způsob jak Ruduchu odstranit úplně. Vhodné jsou přípravky ALGAE DESTRUCT, SEACHEM FLUORISH EXCEL a další.

Jak na to: existují dva způsoby, jak tekutý uhlík dávkovat.

 • Přípravek dávkujte do proudu vody, nejlépe vytékajícího z filtru nebo proudového čerpadla. Cirkulace zajistí, že se přípravek dostane do všech částí akvária. 
 • Tekutý uhlík natáhněte do injekční stříkačky nebo pipety a dávkujte lokálně, přímo na místa postižená štětičkovou řasou. Větší koncentrace zajistí vyšší účinnost přípravku.

Po týdnu až dvou se změní její barva, řasa změkne a odumře. Pak ji lze jednodušeji odstranit. 
Dodržujte však výrobcem doporučené dávkování. Při předávkování můžete ohrozit ryby i rostliny. Nezapomeňte také z filtru odstranit všechna absorpční filtrační média jako je aktivní uhlí, zeolit apod. V opačném případě nebude “léčba” akvária účinná.

Výborným pomocníkem při likvidaci štětičkové řasy jsou také některé druhy ryb a krevet živící se řasami. Například CARIDINA MULTIDENTATA, NERITINA ZEBRA, nebo OTOCINCLUS AFFINIS.

Nejdůležitější však je vytvořit rovnováhu mezi intenzitou osvětlení, dávkováním CO2 a dávkováním živin.

 

     

HNĚDÁ ŘASA (ROZSIVKA)

Hnědá řasa nazývaná také Rozsivka, vytváří hnědé fleky na listech rostlin, dekoracích, substrátu, ale i na skle či akvarijní technice. 

Nejčastěji se vyskytuje v čerstvě založených akváriích, kde se množství amoniaku drží na vyšší úrovni. To je způsobeno nedostatkem nitrifikačních bakterií, které nebezpečný amoniak rozkládají.

Bakterie ale nejsou jediné, které tvorbu hnědé řasy podporuje. Pro kompletnost uvádím také další faktory, které růst hnědé řasy podporují jsou to: 

 • Tvrdá voda a voda bohatá na minerály
 • Slabý proud vody v akváriu nebo stojatá voda
 • Písek obsahující oxid křemičitý

Způsob odstranění: Hnědou řasu lze z pevných podkladů (listy rostlin, dekorace) jednoduše setřít hadříkem nebo houbičkou a ze dna odstranit odkalovačem. Většinou však vymizí sama po zaběhnutí akvária. Tomu můžeme pomoct přidáním přípravku obsahující násady živých bakterií. Např. Tetra Safe Start, Tetra Bactozym, Seachem Stability,BactoEsex

 S hnědou řasou Vám také pomohou šneci a některé ryby např. Otocinclus afini

 

    

SINICE (Blue Green Algae, BGA)

 

Tato bakterie (nikoliv řasa) se objevuje na předním skle či na substrátu, odkud se šíří po celém akváriu. Vypadá jako modrozelený slizovitý povlak. Její vznik souvisí s nízkým obsahem dusičnanů (NO3). Objevuje se tedy převážně v nových akváriích, ale také v akváriích se špinavými filtry, nedostatečným prouděním vody nebo se znečištěným substrátem. Pokud jsou filtr i substrát čistý a proudění vody je dostatečné, zabráníme dalšímu vzniku sinice zatemněním akvária. Nejdříve musíme odstranit ručně co největší množství a vyměnit aspoň polovinu vody. Poté v akváriu vypneme světlo a přísun CO2, akvárium zakryjeme a necháme jej takto alespoň čtyři dny – ryby po tu dobu nekrmíme (vydrží to). Po 4 dnech akvárium odkryjeme, vyměníme až polovinu vody a opět zapneme světlo i přísun CO2. Zvýšit množství NO3 může pomoci PMDD Profi – Dusík.

Přípravky proti řasám

Pokud chcete jít rychlou a efektivní cestou můžete zvolit chemii v boji proti řasám. Účinnými pomocníky jsou např. CO2 VITAL, ALGAE DESTRUCT
ALGAE DESTRUCT-určen především pro štětinkové řasy, ruduchy, sinice - cyanophyta. 
CO2 VITAL - jednak podporuje růst rostlin, ale současně vysoce účinně potlačuje růst řas. Opravdu vynikající přípravek, který by měl aplikovat každý akvarista.

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

File:MasterCard Logo.svg - Wikimedia Commons    

Kde nás najdete

Kontakty
Logo
Ivana Kociánová
Po - Pá 8 - 17, So 8 - 12
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz