Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po - Pá 8 - 17, So 8 - 12
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Štítky blogu
Novinky
14.04.2021
ZÍSKEJTE SLEVU
Sleva 5 % pro registrované zákazníky. Je to jednoduché, stačí se před prvním nákupem zaregistrovat.Registrace vám přinese řadu výhod, které... číst celé
16.03.2021
AKVARISTIKA
Najdete u nás velký výběr akvarijních rybiček, rostlin a řasokoulí. Dále máme řasožravé šneky a veškeré vybavení pro akvaristiku,včetně krmiva. číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
AXOLOTL MEXICKÝ
27.02.2022 Pro akvaristy
AXOLOTL MEXICKÝ
Axolotl mexický česky také zvaný vodní dráček nebo tygří mlok číst celé
DOČASNÁ PÉČE, BERŇÁCI V NOUZI
03.01.2022
DOČASNÁ PÉČE, BERŇÁCI V NOUZI
Protože nevlastníme žádný útulek ani depozitum, tak zvířata umisťujeme u našich členů nebo u dobrovolníků v tzv. dočasných domovech. číst celé
PROČ JE FILTRACE AKVÁRIA NEZBYTNÁ?
14.12.2021 Pro akvaristy
PROČ JE FILTRACE AKVÁRIA NEZBYTNÁ?
Akvarijní filtrace není vysavač na rybí výkaly, ale slouží k tomu, aby z akvária odbourávala toxické látky, které způsobují řasu a ohrožují živočichy ... číst celé
Zobrazit všechny články
Poštovné zdarma
 
Při nákupu nad 1500kč získáváte poštovné zdarma.
 

 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Pro akvaristy
  4. PROČ JE FILTRACE AKVÁRIA NEZBYTNÁ?
14.12.2021
Pro akvaristy

PROČ JE FILTRACE AKVÁRIA NEZBYTNÁ?

Filtrace

Inspirace přírodou

Každé akvárium je svět sám pro sebe. Přesto, že to tak na první pohled nevypadá, fungují zde ty samé komplexní zákony přírody jako v rozlehlých povodích řeky Amazonky.

Pouze pokud budete znát a respektovat všechny biologické souvislosti, bude Vaše akvárium fungovat správně. Ryby budou ve vynikající kondici, rostliny bujně porostou, voda se bude průzračně třpytit a nebudete muset řešit prblémy s obtížnými řasami. Na toto všechno má velký vliv filtrace. V přírodě je voda permanentně filtrována a obnovována - prosakuje různými vrstvami zeminy a hornin. Štěrk a písek na dně povodí je hustě osídlen nespočtem mikroorganismů. Ty plní funkci obrovského filtru. Bakterie biologicky odbourávají výměšky ryb. Mikroorganismy rozkládají a remineralizují odumřelé části rostlin. V místech s pomalejším prouděním vody se usazuje kal. Voda, která prosákne či odteče, je brzy nahrazena vodou čerstvou - dešťovou. 

 

Akvarijní filtrace

Filtr je jeden ze základních kamenů fungujícícho akvária. Jeho úkol nespočívá pouze v mechanickém čištění vody, ale i v biologické úpravě a "detoxikaci" vody v akváriu. Špatná filtrace je většinou příčinou často se opakujících onemocnění ryb, špatně prospívajících rostlin a problémů s řasami.

Základní úkol všech akvarijních filtrů je tedy biologické odbourávání škodlivých látek. V "srdci" filtrů jsou odbourávány odpadní látky, které jsou pouhým okem neviditelné a které mohou být pro ryby nebezpečné. Tuto funkci zastávají filtrační bakterie. Každý jejich druh má své vlastní "zaměření". Některé tak odbourávaj např. jedovaté dusitany, jiné se živí organickými kaly nebo rozkládají odumřelé části rostlin.

 

Filtrační materiál je rozhodující faktor

Výkonnost filtru tedy v konečném důsledku závisí na materiálu použitém pro hlavní filtraci. Ten totiž poskytuje filtračním bakteriím potřebnou plochu k osídlení. Materiáln pro hlavní filtraci by měl být co nejporéznější a poskytovat tak prostřednictvím četných dutin a chodbiček životní prostor pro všechny druhy bakterií. Mělo by se dbát především na to, aby byl objem filtru vždy využit co nejlépe. Nevyužité prázdné prostory, které vzniknou např. při použití příliš hrubého filtračního materiálu, vedou ke sníženému výkonu filtrace.
 

Jednotlivé stupně filtrace a jejich funkce

Stupeň filtraceHlavní funkce
PředfiltraceOdstranění hrubých částeček nečistot, např. odumřelých částí rostlin, výměšků ryb a kalu
Hlavní filtraceBiologické odbourávání škodlivých látek / "detoxikace" vody - např. odbourávání amoniaku, dusitanů
Jemná filtraceOdstranění drobného a miniaturního kalu / filtrace zajišťující průzračnou vodu
Speciální filtrace(V případě potřeby) cílené, rychlé odstranění určitých škodlivých látek, např. dusitanů, fosfátu, zbytku léčiv 

 

Dva způsoby pro docílení zdravé vody

Rozlišují se 2 základní procesy:

  • Odbourávání pomocí kyslíku ("aerobní"): Při tomto procesu se neutralizují škodlivé látky prostřednictvím oxidace. Jedovatý amoniak se například přemění v méně nebezpečné dusičnany.
  • Odbourávání bez účasti kyslíku ("anaerobní"): Škodlivé látky jsou odstraňovány redukcí. Např. dusitany, které podporují růst řas, se změní v neškodný plynný dusík. Tanto proces ale funguje pouze za předpokladu, že se na místě, kde žijí určité druhy bakterií, nevyskytuje ŽÁDNÝ kyslík. Tyto "redukční procesy" jsou důležité pro správný růst rostlin, neboť díky nim je celá řada živin přeměněna do takové podoby, že může být následně zužitkována rostlinami.

Správný filtrační materiál by měl umožňovat oba tyto procesy.

 

Typy akvarijní filtrace:

Vnitřní filtrace

Výhody:

+ Veškerá technologie je v akváriu
+ Snadná instalace a obsluha
+ Levnější vhodný především pro menší nádrže

Nevýhody:
- Menší objem pro bakterie
- Zabírá prostor uvnitř akvária
- Častější čištění 1 za měsíc
- Dražší na dlouhodobý provoz, častější výměna filtračních náplní.
 
 
Externí filtr

Výhody:

+ Větší objem pro nitrifikační bakterie
+ Nezabírá místo v akváriu
+ Není zapotřebí čistit v takových intervalech
+ Vhodný pro malá i velká akvária
+ Dostupné i s vestavěnýma topítkama
+ Možnost rozšíření systému o UV lampu, atomizér

Nevýhody:
- Pořizovací cena
- Při chybné instalaci hrozí únik vody
  
Skimery / Hladinový sběrače
Mezi filtry bychom měli zařadil i skimery, které udržují hladinu vody v čistotě a umožňují tak, aby toxické plyny unikali z akvária a voda byla dostatečně prokysličená.

 

 Podle čeho filtr vybírat?

Objem filtru - čím víc objemu vyhradíte biologickým mediím, tím líp bude akvárium zpracovávat toxické látky, prodloužíte interval pravidelnýho čištění a dosáhnete křišťálově čisté vody.

 

 Průtok filtru - Doporučujeme vybírat podle této tabulky:
 

Objem akvária:   Minimální průtok:    
Do 60 l 5x - 10x za hodinu 
Do 200 l 3x - 4x za hodinu 
Od 400 l 2x- 3x za hodinu 

* Objem akvária / hodina 
Příklad: 200l akvárium = doporučený minimální průtok filtrace 600 - 800l / h 

 


Časté dotazy: 

V jakých případech se filtr vypíná?
Filtr by měl běžet 24/7 aby byla prokysličená voda a nitrifikační bakterie, které zodpovídají za čištění. Pokud je filtr mimo provoz tyto bakterie umírají a po delší době jsou ohrožený i obyvatelé akvária. Filtr doporučujeme vypínat pouze v případě údržby akvária, filtrace, nebo krmení.

Jak často by měla probíhat údržba filtrace?
Vnitřní filtry doporučujeme čistit minimálně 1 za měsíc. Filtry vnější je vhodné čistit každé 2-4 měsíce, podle typu akvária a jejich zanešení.

Je zapotřebí s filtry dělat něco jiného než čistit od kalu?
Vnitřní filtry stačí pravidelně čistit u filtrů externích doporučujeme i pravidelnou aplikaci vazelíny nebo silikonovýho spreje, abyste prodloužili životnost těsnění a nemohlo dojít k potopě. 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

File:MasterCard Logo.svg - Wikimedia Commons    

Kde nás najdete

Kontakty
Logo
Ivana Kociánová
Po - Pá 8 - 17, So 8 - 12
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz