- Štítky blogu



- Úvod
- Blog
- Pro akvaristy
- PROČ JE FILTRACE AKVÁRIA NEZBYTNÁ?
PROČ JE FILTRACE AKVÁRIA NEZBYTNÁ?
Filtrace
Inspirace přírodou
Každé akvárium je svět sám pro sebe. Přesto, že to tak na první pohled nevypadá, fungují zde ty samé komplexní zákony přírody jako v rozlehlých povodích řeky Amazonky.
Pouze pokud budete znát a respektovat všechny biologické souvislosti, bude Vaše akvárium fungovat správně. Ryby budou ve vynikající kondici, rostliny bujně porostou, voda se bude průzračně třpytit a nebudete muset řešit prblémy s obtížnými řasami. Na toto všechno má velký vliv filtrace. V přírodě je voda permanentně filtrována a obnovována - prosakuje různými vrstvami zeminy a hornin. Štěrk a písek na dně povodí je hustě osídlen nespočtem mikroorganismů. Ty plní funkci obrovského filtru. Bakterie biologicky odbourávají výměšky ryb. Mikroorganismy rozkládají a remineralizují odumřelé části rostlin. V místech s pomalejším prouděním vody se usazuje kal. Voda, která prosákne či odteče, je brzy nahrazena vodou čerstvou - dešťovou.
Akvarijní filtrace
Filtr je jeden ze základních kamenů fungujícícho akvária. Jeho úkol nespočívá pouze v mechanickém čištění vody, ale i v biologické úpravě a "detoxikaci" vody v akváriu. Špatná filtrace je většinou příčinou často se opakujících onemocnění ryb, špatně prospívajících rostlin a problémů s řasami.
Základní úkol všech akvarijních filtrů je tedy biologické odbourávání škodlivých látek. V "srdci" filtrů jsou odbourávány odpadní látky, které jsou pouhým okem neviditelné a které mohou být pro ryby nebezpečné. Tuto funkci zastávají filtrační bakterie. Každý jejich druh má své vlastní "zaměření". Některé tak odbourávaj např. jedovaté dusitany, jiné se živí organickými kaly nebo rozkládají odumřelé části rostlin.
Filtrační materiál je rozhodující faktor
Výkonnost filtru tedy v konečném důsledku závisí na materiálu použitém pro hlavní filtraci. Ten totiž poskytuje filtračním bakteriím potřebnou plochu k osídlení. Materiáln pro hlavní filtraci by měl být co nejporéznější a poskytovat tak prostřednictvím četných dutin a chodbiček životní prostor pro všechny druhy bakterií. Mělo by se dbát především na to, aby byl objem filtru vždy využit co nejlépe. Nevyužité prázdné prostory, které vzniknou např. při použití příliš hrubého filtračního materiálu, vedou ke sníženému výkonu filtrace.
Jednotlivé stupně filtrace a jejich funkce
Stupeň filtrace | Hlavní funkce |
Předfiltrace | Odstranění hrubých částeček nečistot, např. odumřelých částí rostlin, výměšků ryb a kalu |
Hlavní filtrace | Biologické odbourávání škodlivých látek / "detoxikace" vody - např. odbourávání amoniaku, dusitanů |
Jemná filtrace | Odstranění drobného a miniaturního kalu / filtrace zajišťující průzračnou vodu |
Speciální filtrace | (V případě potřeby) cílené, rychlé odstranění určitých škodlivých látek, např. dusitanů, fosfátu, zbytku léčiv |
Dva způsoby pro docílení zdravé vody
Rozlišují se 2 základní procesy:
- Odbourávání pomocí kyslíku ("aerobní"): Při tomto procesu se neutralizují škodlivé látky prostřednictvím oxidace. Jedovatý amoniak se například přemění v méně nebezpečné dusičnany.
- Odbourávání bez účasti kyslíku ("anaerobní"): Škodlivé látky jsou odstraňovány redukcí. Např. dusitany, které podporují růst řas, se změní v neškodný plynný dusík. Tanto proces ale funguje pouze za předpokladu, že se na místě, kde žijí určité druhy bakterií, nevyskytuje ŽÁDNÝ kyslík. Tyto "redukční procesy" jsou důležité pro správný růst rostlin, neboť díky nim je celá řada živin přeměněna do takové podoby, že může být následně zužitkována rostlinami.
Správný filtrační materiál by měl umožňovat oba tyto procesy.
Typy akvarijní filtrace:
Podle čeho filtr vybírat?
Objem filtru - čím víc objemu vyhradíte biologickým mediím, tím líp bude akvárium zpracovávat toxické látky, prodloužíte interval pravidelnýho čištění a dosáhnete křišťálově čisté vody. |
Průtok filtru - Doporučujeme vybírat podle této tabulky:
Objem akvária: | Minimální průtok: |
Do 60 l | 5x - 10x za hodinu |
Do 200 l | 3x - 4x za hodinu |
Od 400 l | 2x- 3x za hodinu |
* Objem akvária / hodina
Příklad: 200l akvárium = doporučený minimální průtok filtrace 600 - 800l / h
Časté dotazy:
V jakých případech se filtr vypíná?
Filtr by měl běžet 24/7 aby byla prokysličená voda a nitrifikační bakterie, které zodpovídají za čištění. Pokud je filtr mimo provoz tyto bakterie umírají a po delší době jsou ohrožený i obyvatelé akvária. Filtr doporučujeme vypínat pouze v případě údržby akvária, filtrace, nebo krmení.
Jak často by měla probíhat údržba filtrace?
Vnitřní filtry doporučujeme čistit minimálně 1 za měsíc. Filtry vnější je vhodné čistit každé 2-4 měsíce, podle typu akvária a jejich zanešení.
Je zapotřebí s filtry dělat něco jiného než čistit od kalu?
Vnitřní filtry stačí pravidelně čistit u filtrů externích doporučujeme i pravidelnou aplikaci vazelíny nebo silikonovýho spreje, abyste prodloužili životnost těsnění a nemohlo dojít k potopě.