Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po - Pá 8 - 17, So 8 - 12
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Štítky blogu
Novinky
26.05.2023
NABÍDKA TERČOVCŮ
Nově nabízíme terčovce z naší odchovny. Velikost 4-15 cm ryby jsou zdravé nejsou zbytečně preventivně zatěžované léčivy. Nabídka v e-shopu. Puze osob... číst celé
14.04.2021
ZÍSKEJTE SLEVU
Sleva 5 % pro registrované zákazníky. Je to jednoduché, stačí se před prvním nákupem zaregistrovat.Registrace vám přinese řadu výhod, které... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
AXOLOTL MEXICKÝ
27.02.2022 Pro akvaristy
AXOLOTL MEXICKÝ
Axolotl mexický česky také zvaný vodní dráček nebo tygří mlok číst celé
DOČASNÁ PÉČE, BERŇÁCI V NOUZI
03.01.2022
DOČASNÁ PÉČE, BERŇÁCI V NOUZI
Protože nevlastníme žádný útulek ani depozitum, tak zvířata umisťujeme u našich členů nebo u dobrovolníků v tzv. dočasných domovech. číst celé
Zobrazit všechny články
Poštovné zdarma
 
Při nákupu nad 1500kč získáváte poštovné zdarma.
 

 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. BLECHY A KLÍŠŤATA, JAK NA NĚ
04.05.2021
Komentáře (0)

BLECHY A KLÍŠŤATA, JAK NA NĚ

S přicházejícím jarem je tu opět sezona klíšťat a blech, i když s teplou zimou se v posledních letech stávají problémem téměř celoročním. O nemocech, které klíšťata a blechy přenášejí a o problémech s nimi spojenými, toho již bylo napsáno mnoho. Je proto velmi důležité takovým problémům předcházet a zabránit klíšťatům a blechám parazitovat na Vašem mazlíčkovi.

Boj s ektoparazity (především blechy a klíšťata) není úplně jednoduchý, i když s klíšťaty je boj o něco snazší, na ně většinou stačí obojek nebo pipeta. U blech je problém, že se jich většina vyskytuje v prostředí zvířete, takže je nutné zbavit se současně jak blech na Vašem mazlíčkovi, tak i blech z prostředí (vyprat pelíšek, vystříkat boudu, vysát koberce…). V následujícím textu přinášíme shrnutí nejdůležitějších informací k použití ektoparazitik pro Vaši snazší orientaci při výběru vhodného produktu. Na trhu je totiž celá škála přípravků v různých cenových relacích, s různou dobou účinku a řadou výhod a nevýhod. Jak tedy pro svého mazlíčka vybrat ten pravý?

Co je důležité vědět, než si vybereme

- chceme-li přípravek pro psa nebo pro kočku (u psů je spektrum výběru širší, kočky nesmí přijít do kontaktu např. s obojkem Scalibor, Arpalitem nebo Ex-spotem)

-co nejpřesnější hmotnost Vašeho mazlíčka v případě spot-on nebo tablet (pokud vybereme pipety na menší hmotnost, tak nefungují dostatečně, v případě větších zase zbytečně předávkujeme)

-obvod krku v případě obojku (větší obojek se dá zkrátit, ale menší na krk nezapneme)

-stáří zvířátka- většina přípravků je určena pro zvířata nad 8 týdnů věku (někdy i starších), s ochranou Vašeho štěněte nebo kotěte před blechami a klíšťaty je tedy dobré poradit se s veterinářem

-předchozí zkušenosti s přípravky (co se osvědčilo, co moc nefungovalo, různé alergické reakce…)

Jaké jsou tedy možnosti

Přípravky je možné rozdělit do několika hlavních skupin podle způsobu aplikace:

-spot-on (kapky/pipety za krk)
-obojky
-spreje, pudry, šampony…
-tablety

Spot-on                                    

Zde je na výběr velké množství produktů nejčastěji s účinnou látkou fipronil nebo permethrin, ten je ovšem toxický pro kočky. Použití pipet je vhodné zejména u zvířat, která nesnesou obojek nebo u těch, která se pohybují hodně venku, a Vy máte strach, že ztratí obojek, případně, že se za obojek zaseknou. Nevýhodou je poměrně krátká doba účinnosti (4 týdny), ale také určitá úskalí při aplikaci. Pro správné fungování je nutné psa nebo kočku minimálně dva dny před a po aplikaci nekoupat a také nesmí v této době zmoknout. Aplikovat musíme na krk, za lopatky, aby nedošlo k olízání a je potřeba ohlídat, aby si zvíře kapku neotřelo třeba o koberec. Z volně prodejných je na výběr například Frontline,
Advantix.

Obojky                                                  

Výhodná varianta pro ty, kteří chtějí ochránit svého mazlíčka přes celou sezonu, účinnost se podle druhu obojku pohybuje od 4 do 8 měsíců. Na výběr je celá škála obojků- od těch základních (Beaphar, Kiltix), přes ty co odpuzují i komáry (Scalibor) až po ty dlouhodobě působící (Dual action, Foresto), nebo na přírodní bázi Herbamax.
Ty kvalitnější jsou navíc bez zápachu. Stejně jako aplikace kapek má i nasazení obojku svá úskalí. Obojek musí být nasazen celou sezonu (pokud ho budete sundávat třeba na noc, nebude fungovat), nesmí být nasazen příliš volně a je potřeba ho několikrát za sezonu očistit v mýdlové vodě, aby nebyl znečistěný. Některým psům a kočkám může obojek vadit, a tak se může stát, že si ho z krku sundají a ztratí ho.

Spreje, šampony                              

Většinou krátkodobě působící přípravky (několik dní až týdnů). Spreje je nutné opětovně aplikovat po koupání nebo zmoknutí. Spreje jsou vhodné nejen pro ošetření zvířátka, ale lze s nimi vystříkat i prostředí kde se zvířátko pohybuje (pelíšek, bouda…) což je vhodné zejména při zablešení. Vybrat si můžete třeba Arpalit(jen pro psy), ale také Frontline, Effipronebo Bolfo, které jsou vhodné i pro kočky. Často bývá problém s reakcemi na zvuk rozprašovače, hlavně kočky ho nesnášejí. Šampony jsou vhodné jen pro jednorázové ošetření, neochrání tedy vašeho mazlíčka.

Tablety

Nový, moderní způsob ochrany před blechami a klíšťaty. V současné době máme k dispozici dvě varianty- Comfortisa Bravecto. Výhodou tablet je jednoduchost aplikace (tablety jsou ochucené, takže jsou přijímány jako pamlsek), nemusíte mít strach, že dojde ke ztrátě jako u obojku a Váš mazlíček se může koupat bez omezení.
Comfortis účinkuje jen proti blechám, je pro psy i pro kočky, doba působení je jeden měsíc. Bravecto účinkuje na blechy i na klíšťata (podle našich zkušeností nejlépe ze všech přípravků), doba působení je 12 týdnů, ale bohužel zatím není registrovaný pro kočky. Tablety lze koupit pouze u veterinářů.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

File:MasterCard Logo.svg - Wikimedia Commons    

Kde nás najdete

Kontakty
Logo
Ivana Kociánová
Po - Pá 8 - 17, So 8 - 12
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz