Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po - Pá 8 - 17, So 8 - 12
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Štítky blogu
Novinky
26.05.2023
NABÍDKA TERČOVCŮ
Nově nabízíme terčovce z naší odchovny. Velikost 4-15 cm ryby jsou zdravé nejsou zbytečně preventivně zatěžované léčivy. Nabídka v e-shopu. Puze osob... číst celé
14.04.2021
ZÍSKEJTE SLEVU
Sleva 5 % pro registrované zákazníky. Je to jednoduché, stačí se před prvním nákupem zaregistrovat.Registrace vám přinese řadu výhod, které... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
AXOLOTL MEXICKÝ
27.02.2022 Pro akvaristy
AXOLOTL MEXICKÝ
Axolotl mexický česky také zvaný vodní dráček nebo tygří mlok číst celé
DOČASNÁ PÉČE, BERŇÁCI V NOUZI
03.01.2022
DOČASNÁ PÉČE, BERŇÁCI V NOUZI
Protože nevlastníme žádný útulek ani depozitum, tak zvířata umisťujeme u našich členů nebo u dobrovolníků v tzv. dočasných domovech. číst celé
Zobrazit všechny články
Poštovné zdarma
 
Při nákupu nad 1500kč získáváte poštovné zdarma.
 

 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Pro akvaristy
  4. AXOLOTL MEXICKÝ
27.02.2022
Pro akvaristy

AXOLOTL MEXICKÝ

Jméno Axolotl mexický (Ambystoma mexicanum) je aztéckého původu. Původní význam slova je něco jako vodní sluha, vodní monstrum či vodní pes. Název Axolotl se váže k aztéckému bohu Xolotlovi, který byl zobrazován jako člověk s psí hlavou. Byl považován za boha dvojčat a lidí tělesně postižených. Podle báje tento bůh zabil jiné bohy, uprchnul do vyhnanství a nakonec se změnil v axolotla.

Axolotl mexický-co musíte vědět

Tento druh mloka dorůstá až 30cm. Má jemnou slizkou kůži a širokou hlavu s malýma očima a velkou tlamou. Zrak nemají příliš dobrý, více se orientují podle vyzařovaného elektrického pole kořisti a pokud připluje dostatečně blízko, pak po ní chňapnou a vcucnou ji. Přestože žije ve vodě, má dva nosní otvory pro vdechování vzdušného kyslíku a malé primitivní plíce, takže na souši dokáže přežít i dvě až tři hodiny. Za hlavou má keříčkovitá žábra. Nožky má velice slabé, používá je pouze ke stabilizaci těla, nebo k menším přesunům pod vodou. K pohybu používá hlavně ocas. Dožívají se neuvěřitelných 15-ti let.

                                              

A největší zajímavost je, že celý život setrvávají v larválním stádiu a jako jediný živočich na zemi se jako larva i rozmnožuje. Tato nedospělost je způsobena chybějící genem. Pokud bychom axolotlovi uměle dodali  hormon ze štítné žlázy, nastartujeme tak jeho dospívání, postupně mu zakrní žábra a stane se z něj suchozemský živočich dýchající vzdušný kyslík. Axolotl má i další zajímavé vlastnosti. Například jeho schopnost regenerace. Pokud přijde během života o nožku, či kus žáber, v krátké době mu doroste do původní velikosti.  Z toho důvodu je často chován pro laboratorní účely, především při výzkumu tkáňové regenerace, embryí a srdečních poruch. Je také velice citlivý na čistotu vody a i tato vlastnost je v laboratořích využívána. Původní zbarvení je šedočerné, ale albinotická forma je též z přírody. Různým křížením pak vznikají další barvy, jako je zelená, zlatá, perlová apod.

Zajištění vhodných podmínek bývá poměrně obtížné. Axolotl potřebuje akvárium o velikosti minimálně 50 litrů na jeden kus, lépe však větší. Vhodná je voda tvrdá o teplotě 14 – 16 oC. Teplota je velmi důležitá a v bytových podmínkách ji bývá problém udržet v těchto hodnotách.  V teplejší vodě se stává axolotl velice náchylným k infekcím a často dochází i k úhynům bez zjevné příčiny.  Chladnější vodu snáší poměrně lépe, jelikož v přírodních podmínkách voda klesá až k 6oC. V tomto případě dochází ke sníženému metabolismu a při omezení příjmu potravy vydrží hladovět i několik týdnů.

Krmit dospělého Axolotla se doporučuje 1 – 2x týdně. Podáváme různé bezobratlé, nejlépe žížaly, slimáky, červy a různý měkký hmyz i když nejlepší jsou malé rybky. V domácích podmínkách používáme kousky libového filé, avšak nevhodné je krmit svalovinou teplokrevných zvířat. Já osobně krmím ručně, čili podávám pinzetou potravu až k tlamce. Zajistím si tak, že mi nepolknutá potrava neznečistí vodu a mám přehled kolik toho snědl.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

File:MasterCard Logo.svg - Wikimedia Commons    

Kde nás najdete

Kontakty
Logo
Ivana Kociánová
Po - Pá 8 - 17, So 8 - 12
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz